MOTTO ŻYCIOWE

..nie możesz zatrzymać dnia
ale możesz go nie stracić..


AKTUALNOŚCI

piątek, 15 maja 2015

Przegrzanie organizmu u dziecka /MACIERZYŃSTWO/

Miałam dziś pisać o czymś innym, ale temat, który ostatnio przewija się przez tablicę mojego facebooka, sprawił, że nie mogę przejść obok tego obojętnie. Nie wiem, jak na Was działają kolejne wieści o nieżyjących maluchach zamkniętych w autach podczas żaru, który leje się z naszego nieba. Na mnie działają coraz gorzej i z każdą kolejną tego typu informacją mam wrażenie, jakbym spadała w przepaść. Zawrót głowy, gwałtowne uderzenie gorąca i niedowierzanie, że po raz kolejny i kolejny mogło się to zdarzyć. Jakim cudem?? Jak to możliwe, że dorośli ludzie odpowiedzialni przecież za te maleństwa, mogą tak zwyczajnie pójść sobie na zakupy czy zapomnieć (!) o dziecku, które miało być zostawione w przedszkolu?! 


O udarze słonecznym, niekiedy konczącym się śmiercią, pisałam w poście o zdrowym podróżowaniu. Poniżej przedstawiam Wam fragment tego wpisu, tak dla przypomnienia:

"(...)Jeszcze groźniejszy może być udar słoneczny, który zdarza się częściej, niż się wydaje. Sama kiedyś dostałam udaru po godzinnym leżeniu na plaży (w samo południe) i nie chciałabym tego powtarzać.. Udaru można także dostać, jeśli przebywamy zbyt długo w zbyt mocno nagrzanym aucie (NIE WOLNO ZOSTAWIAĆ DZIECKA SAMEGO W ZAMKNIĘTYM SAMOCHODZIE NAWET NA CHWILĘ!), weźcie to pod uwagę podczas planowania podróży! Udar objawia się bólami głowy i wymiotami (w moim przypadku nasilały się podczas zmiany ułożenia głowy, musiałam więc utrzymywać ją w jednej pozycji, aby zmniejszyć ich natężenie), a skóra staje się mocno nagrzana, wilgotna i czerwona, a po jakimś czasie całkowicie sucha. Maluch jest osłabiony, ma się wrażenie, że nie ma z nim kontaktu. Ponieważ gruczoły potowe przestają działać, temperatura ciała rośnie drastycznie. Koniecznie wezwijcie pogotowie i próbujcie obniżyć temperaturę.(...)"

W przypadku dzieci, zwłaszcza poniżej piątego roku życia, oraz osób starszych mechanizmy termoregulacji nie działają tak dobrze, jak w przypadku dzieci starszych i osób dorosłych. Sprawia to, że temperatura, która dla nas jest uciążliwa, ale do wytrzymania, dla takiego maluszka może być przyczyną śmierci! Dlatego cały czas mówi się o tym, aby nie przegrzewać niemowląt, co niestety powtarza się wciąż i wciąż. Trudno uwierzyć, że maluszek ubrany latem w czapeczkę, bluzkę z długim rękawem i przykryty kocem nie cierpi z powodu gorąca, a wierzcie mi, że takie widoki nie są mi obce. 


CO SIĘ DZIEJE, KIEDY DZIECKO JEST PRZEGRZANE

Czy to w przypadku przegrzania nadmiernym ubieraniem dziecka, czy to zostawienie go samego w nagrzanym aucie, gdzie temperatura może sięgnąć nawet 60 stopni C. (w temperaturze 42 stopnie C. dochodzi o nieodwracalnych zmian w ciele każdego człowieka), dochodzi do zatrzymania funkcjonowania narządów wewnętrznych i w konsekwencji do śmierci. Czasem udaje się uratować takie maleństwo wyciągając je z auta w odpowiednim momencie. Czasem takie przegrzanie, mimo uratowania życia, pozostawia zaburzenia w mózgu czy pracy nerek (dziecko zostaje skazane na dożywotnie dializowanie) nie do wyleczenia, czasem jednak już nigdy więcej nie spojrzymy w roześmiane oczy malucha..

Przegrzanie organizmu objawia się wówczas:
  • osłabieniem organizmu, apatia, stopniową utratą kontaktu z dzieckiem, zaburzeniami świadomości
  • przyspieszeniem akcji serca
  • zaburzeniami widzenia
  • bólami i zawrotami głowy
  • wymiotami
  • obrzękami stóp i stawów skokowych
  • zaburzeniami oddychania
  • utratą przytomności.


REAGUJ!

Jeśli zobaczysz zamknięte w aucie dziecko (lub zwierzę, bo do tego też masz prawo), rozbij szybę! 
MASZ DO TEGO PRAWO! 

Jeśli maluch jest nieprzytomny, dzwoń po karetkę i zacznij prowadzić akcję reanimacyjną. 
Jeśli widzisz, że dziecko jest przytomne, natychmiast przenieś je w chłodne miejsce z dostępem do świeżego powietrza i zwilż ciało chłodnymi okładami - najpierw na głowę, a potem na resztę ciała. Okłady wykonaj z kostek lodu czy butelką wody z lodówki owiniętymi w materiał, aby nie wywołać szoku termicznego. Gdy maluszek jest w stanie pić, podaj mu chłodną (nie mroźną!) wodę, aby schładzał się od środka.



KIEDY OBEJRZAŁAM TEN FILM PROMUJĄCY KAMPANIĘ W WIADOMYM TEMACIE, POPŁAKAŁAM SIĘ.. I ZROBIŁO MI SIĘ NIEDOBRZE, ŻE W OGÓLE TAK MOŻNA...

ONE DECISION




0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Każde słowo jest ważne - dziękuję Ci za Twoje słowa :)

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Facebook Themes