MOTTO ŻYCIOWE

..nie możesz zatrzymać dnia
ale możesz go nie stracić..


AKTUALNOŚCI

środa, 3 grudnia 2014

Kuchnia funkcjonalna /DOM/

Kuchnia MUSI być urządzona tak, aby nie trzeba było przemierzać kilometrów przechodząc od jednej szafki do drugiej. Wszystko, czego akurat potrzebujemy powinno być pod ręką i choć kiedyś o tym nie wiedziałam (w moim rodzinnym domu nie przywiązywało się tak uwagi do faktu, że szklanki schowane były na drugim końcu kuchni, a nie obok czajnika czy kuchenki), we własnym mieszkaniu szybko nauczyłam się, gdzie co powinno być schowane. Funkcjonalność kuchni zależy od odpowiedniego ustawienia mebli, dzięki czemu praca w niej staje się dużo bardziej ekonomiczna i sprawia większą przyjemność. Dla mnie kuchnia jest szczególnym miejscem. Uwielbiam gotować, uwielbiam eksperymentować i nie wyobrażam sobie, bym miała czuć dyskomfort za każdym razem, kiedy zamierzam przyrządzić jakąś potrawę.


Nie będę wspominała o urodzie kuchni, ani o dobrej jakości mebli, ponieważ to jest aż nazbyt oczywiste. Chodzi natomiast o to, by zachować ciąg wykonywanych przez nas czynności i tak właśnie zaprojektować kuchnię, aby nie wracać w to samo miejsce, ale przesuwać się po blacie zmierzając w stronę etapu końcowego.

Idąc tym tokiem myślenia tworzymy całkiem logicznie ciąg mebli w zgodzie z czynnością, jaką właśnie wykonujemy:
  1. aby przygotować potrawę, potrzebujesz różnych składników -> LODÓWKA, SZAFKA Z ZAPASAMI;
  2. potrzebujesz blatu, aby wszystko posegregować, a potem podjąć dalszą pracę -> BLAT, SZAFKI Z MISKAMI, DESKAMI I INNYMI POTRZEBNYMI AKCESORIAMI, KTÓRE SĄ CI TERAZ POTRZEBNE;
  3. musisz umyć warzywa, więc przechodzisz z miską i deskami dalej -> ZLEW;
  4. a potem włożyć je do garnka, pokroić lub przygotować je jeszcze inaczej -> BLAT, SZAFKI Z KOLEJNYMI POTRZEBNYMI AKCESORIAMI;
  5. kiedy już produkty są gotowe, stawiasz garnki na kuchence, albo wstawiasz do piekarnika.
Rys. 1. Funkcjonalna kolejność mebli (projekt własny).

Poniżej przedstawiam natomiast zaprojektowaną przeze mnie kuchnię zgodnie z omówionymi zasadami:


Rys. 2. Przykład kuchni zaprojektowanej w sposób funkcjonalny (projekt własny).
5 STREF FUNKCJONALNEJ KUCHNI:
  1. zapasów;
  2. przechowywania;
  3. zmywania;
  4. przygotowywania;
  5. pieczenia/gotowania.
W związku z tym przy aranżowaniu wnętrza zadbaj, aby właściwie sprzęty znalazły się w odpowiednich strefach, dzięki czemu praca będzie przebiegała sprawniej i przyjemniej.
Jeszcze na etapie planowania aranżacji wnętrza zastanów się, jakich sprzętów potrzebujesz w swojej kuchni oraz gdzie mniej więcej powinny znaleźć się konkretne przedmioty. Ile przestrzeni będziesz potrzebować? Czy potrzebna Ci duża lodówka, bo masz dużą rodzinę, czy raczej wystarczy mniejsza, a dzięki temu zyskujesz miejsce na szafki do przechowywania?

Pamiętaj, że mebli kuchennych nie zmienia się co roku, Twoje decyzje zatem muszą być przemyślane. Ja mam dokładnie zaplanowane, gdzie co będzie leżało, mimo że nie znam wymiarów naszej przyszłej kuchni. :)

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Każde słowo jest ważne - dziękuję Ci za Twoje słowa :)

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Facebook Themes