MOTTO ŻYCIOWE

..nie możesz zatrzymać dnia
ale możesz go nie stracić..


AKTUALNOŚCI

piątek, 12 grudnia 2014

Miejsce dla Gościa, miejsce dla mnie. /DOM/

Kiedyś tworzyłam bloga o projektowaniu wnętrz. Było to w czasach, gdy trwał mój kurs projektowania i chciałam koniecznie podzielić się zdobywaną wiedzą. Napisałam wówczas miedzy innymi wpis o ważnych strefach - dziennej (przeznaczonej dla gości) i nocnej (strefie prywatnej). Kiedy mieszka się w domu, ten problem tak naprawdę nie istnieje, gdyż nawet w domach parterowych architekci jakby automatycznie wydzielają część prywatną mieszkającej tam rodziny. W mieszkaniu natomiast jest to dość częsty problem i najczęściej bywa tak, że część dzienna zamienia się na nocną wieczorem, kiedy nie spodziewamy się gości i .. rozkładamy sofę przygotowując się do snu. Znam to z autopsji - mam dwa pokoje, przy czym jeden z nich został przeznaczony dla synka, drugi - dla nas, rodziców. Jeszcze nie tak dawno nasza obecna sypialnia była strefą dzienną - salonem. Są jednak na to sposoby.

Nie ma znaczenia, czy masz małe mieszkanie, czy ponad stumetrowy dom, w każdym pomieszczeniu jesteś w stanie tak ustawić meble i zagospodarować przestrzeń, by te dwie strefy nie nachodziły na siebie w najmniej korzystnym miejscu.

Jeśli jesteś posiadaczem kawalerki, oddziel pomieszczenie, które służy Ci za salon i sypialnię meblami. Może to być długa, wiklinowa doniczka z bambusami, lub innymi zielonymi kwiatami. Może to być parawan w stylu japońskim. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu jest Twoje mieszkanie, ale to już inny temat.

  Rys. 1. Mieszkanie - sposób oddzielenia strefy dziennej [publicznej]
od nocnej [prywatnej] (projekt własny)


W powyższym przykładzie zastosowałam kilka elementów, które mogą Ci pomóc zagospodarować Twoje mieszkanie. Przykładowe lokum ma 35m2, kuchnię (7m2), pokój (17,5m2), łazienkę z toaletą (6,75m2) oraz przedpokój (3,75m2). 
  1. Ponieważ kuchnia jest wąska, po jednej stronie, pod ścianą z oknem meble są standardowej szerokości, po przeciwnej stronie jednak zastosowałam płytkie szafki, aby zwiększyć przestrzeń, po której mieszkaniec ma się poruszać.
  2. Kuchnię od pokoju oddzieliłam drewnianą doniczką o wysokości około metra z zielonymi kwiatami skutecznie zasłaniającymi to, co dzieje się w części kuchni.
  3. Pokój podzieliłam na część salonową, biurową i sypialnianą.
  4. Część biurowa to biurko z szafkami zaraz przy wyjściu z kuchni. Minimalna, ale w tak małym pokoju często ciężko wygospodarować nawet te dwa metry kwadratowe.
  5. Część salonowa to stolik z telewizorem, sofa, fotele gościnne i ława służąca także za stół jadalniany.
  6. Część sypialnianą oddzieliłam od części salonowej przesuwanym parawanem, a przy wejściu do pokoju płytkimi regałami, a za drzwiami prowadzącymi do pokoju miejsce swoje znalazła szafa  ubraniami, taka mini garderoba. 

Jeśli mieszkasz z domku jednorodzinnym, lub dużym mieszkaniu, w którym każde pomieszczenie pełni swoją funkcję, masz dużo prostsze zadanie.
Wystarczy, że Twój salon będzie miejscem, gdzie stoi kominek, miękka sofa z miękkimi poduszkami, wygodne fotele, jakiś odtwarzacz muzyki czy dvd, telewizor, a w kątach kwiaty w doniczkach, a wszędzie panuje porządek i już strefa ta staje się przyjazna dla odwiedzających Cię gości.
W domkach lub dużych mieszkaniach goście często mają toaletę do własnej dyspozycji. I ona także zaliczać się będzie do strefy publicznej, więc zaaranżuj ją tak, aby goście czuli się w niej dobrze.


CZĘŚĆ PUBLICZNA, DZIENNA
  • salon, kuchnia, jadalnia, czasem gabinet;
  • reprezentacyjna część domu/mieszkania;
  • najczęściej znajduje się na parterze domu lub w głównej części mieszkania;
  • przestronna przestrzeń;
  • wypełniona światłem dziennym;
  • najlepiej od najbardziej nasłonecznionej części mieszkania;
  • wypełniona najbardziej potrzebnymi sprzętami, bez prywatnych bibelotów, aby nie przeciążyć tego miejsca, ponieważ powinno sprawiać wrażenie lekkiego, a nie zagraconego;
  • utrzymywana tak, jakbyś spodziewała się gościa w każdej chwili;
  • najlepiej z pewną ilością roślin zielonolistnych, które uprzyjemniają pobyt w takim miejscu;
  • jeśli masz możliwość aranżacji widoku za oknem, zadbaj, aby zachęcał do przesiadywania w Twoim salonie;

CZĘŚĆ PRYWATNA, NOCNA
  • sypialnie, prywatna łazienka;
  • najczęściej znajduje się na piętrze lub poddaszu użytkowym w domach i gdzieś w głębi mieszkania, z dala od strefy dziennej;
  • światło powinno być lekko przytłumione;
  • pomieszczania mogą znajdować się od strony zachodu lub północy, ponieważ nie ma nacisku na nasłonecznienie;
  • tu jest miejsce na Twoje prywatne przedmioty;


0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Każde słowo jest ważne - dziękuję Ci za Twoje słowa :)

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Facebook Themes